Logo Gmina Ulan-Majorat

News

News zdjęcie id 142

Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy

30.10.2015

„Wie to Marysia, Stasio i Zdziś, że wielkie święto w szkole jest dziś….” –
28 października b.r. w Szkole Podstawowej w Domaszewnicy obchodziliśmy podwójną uroczystość: „Pasowanie na Przedszkolaka” i  „Ślubowanie uczniów klasy I”.

Tradycyjnie już w Szkole Podstawowej w Domaszewnicy w październikowe jesienne dni, po wstępnym okresie adaptacji, odbywa się uroczyste PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA i ŚLUBOWANIE KLASY I. 

Tegoroczną uroczystość uświetnili zaproszeni goście w osobach: proboszcza parafii pod wezwaniem Św. Zofii w Zofiborze księdza Jana Dudki, wójta Gminy Ulan-Majorat Pana Jarosława Koczkodaja i doradcy wójta Pana Krzysztofa Karczmarza.

Pani dyrektor Teresa Wierzchowska powitała zaproszonych gości, przewodniczącą Rady Rodziców Panią Annę Bartoń oraz całą społeczność szkolną.

W pierwszej kolejności oddano głos przedszkolakom. Na salę gimnastyczną w polonezowym rytmie wszedł barwny korowód 25-cioro 3 i 4-letnich dzieci  prowadzony przez wychowawcę Panią Annę Celińską. Urocze przedszkolaki z ogromnym zapałem i radością zaprezentowały krótkie rymowanki i zbiorowe rytmiczne układy taneczne, zapraszając przy tym do jednej z zabaw widownię. Debiutanckie aktorskie występy dzieci były przerywane gromkimi brawami, a rodzice nie kryli swojego wzruszenia.

Po ekspresyjnym występie wszystkie przedszkolaki uroczyście przyrzekły:

 • co dzień rano mieć buzię zawsze roześmianą;
 • nie płakać, nie szlochać i panie mocno kochać;
 • zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować;
 • choć są jeszcze mali, zgodnie się bawić w sali;
 • buty samodzielnie zakładać  i na zajęciach nie gadać;
 • nie sikać w galoty, bo z tym dużo roboty!

Pani dyrektor specjalnie przygotowanym wielkim kolorowym ołówkiem dokonywała  pasowania na przedszkolaka w asyście księdza proboszcza i Pana Wójta, którzy wręczali dzieciom pamiątkowe dyplomy, słodkości i drobne upominki.

Składanie przysięgi nie ominęło też rodziców, którzy ślubowali:

 • zawsze mieś w pamięci, że dziecko jest unikalnym darem;
 • słuchać uważnie, o czym ono mówi;
 • pamiętać, że każdy człowiek uczy się na błędach;
 • doceniać w dziecku to, co w nim najlepsze;
 • często je przytulać i cieszyć się jego dzieciństwem pamiętając, że szybko mijają lata, kiedy jest ono małym dzieckiem.

Kolejną część uroczystego spotkania zagospodarowała Pani Mirosława Kazanecka wraz ze swoimi wychowankami. Z wypiekami na twarzy i lekką tremą odświętnie ubrani pierwszoklasiści prezentowali zgromadzonej widowni zdobyte umiejętności recytatorskie i taneczne. Śpiewały radośnie ''Idę do szkoły, ze mną przyjaciele'' i recytowały swoje krótkie wiersze mówiące o tym, że choć trochę żal im przedszkola, to jednak w szkole bardzo im się podoba i z pewnością można nazwać ich „Asami”.

Następnie uroczyście ślubowali: Nauczycieli szanować, do lekcji się przygotowywać, działać na rzecz swojej szkoły, być uprzejmym i wesołym.

Po ślubowaniu Pani dyrektor, dotykając także barwnym ołówkiem ramienia każdego ślubującego i wypowiadając magiczne słowa „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej
w Domaszewnicy”
– włączała ich kolejno do grona uczniów. I tym razem uzyskała wsparcie od zacnych gości. Bohaterowie dnia otrzymali legitymacje szkolne, okolicznościowe dyplomy oraz poza gratulacjami i męskimi uściskami dłoni –  stosowne do wieku pamiątki. Drobne upominki swoim młodszym kolegom wręczyli również szóstoklasiści.

W dalszej części głos zabrał Pan Wójt i Ksiądz Proboszcz życząc dzieciom zapału do codziennej pracy, wiele radości ze wspólnego przebywania we własnym gronie i osiągania zamierzonych celów – nawet bycia w przyszłości kosmonautami.

Na koniec Pani Dyrektor podziękowała wychowawcom, dzięki którym uroczystość miała wyjątkowy charakter. Obie Panie otrzymały pamiątkowe książki do propagowania idei czytelnictwa.

Pełne emocji i wzruszeń grupy dzieci wraz z zaproszonymi gośćmi i rodzicami stanęły do wspólnych pamiątkowych zdjęć a kulminacyjnym punktem uroczystości było wspólne posadzenie pamiątkowego drzewka klasy I w ramach szkolnej akcji „Rośnij razem z nami”.

Po częściach oficjalnych odbyło się spotkanie połączone ze słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

Ślubowanie i pasowanie na przedszkolaka i ucznia pozostanie na zawsze w  pamięci dzieci  oraz ich wzruszonych rodziców, którzy swoje podziękowanie wyrazili w  bukietach kwiatów wręczonym Pani  Dyrektor Szkoły oraz zaproszonym gościom.

Zofia Szczuchniak

foto SP Domaszewnica

zarejestruj się

MOBILNY SYSTEM INFORMACJI SISMS

GMINY ULAN-MAJORAT

ULOTKA do pobrania

Urząd Gminy Ulan-Majorat

Ulan-Majorat 57
21-307 Ulan-Majorat
tel./fax: 83 3518069
e-mail: ug@ulanmajorat.pl

Zegar

 • :
 • :

Kalendarz

październik 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zobacz również

newsletter

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.