Logo Gmina Ulan-Majorat

News

News zdjęcie id 151

Za mundurem . . . przedszkolaki sznurem.

23.11.2015

W ostatnich dniach do Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy przybył niezwykły gość – przedstawiciel Wydziału Ruchu Drogowego Powiatowej Komendy Policji w Radzyniu Podlaskim – starszy aspirant Mariusz Jeruzalski.

Celem tej niecodziennej wizyty w placówce było przeprowadzenie zajęć edukacyjnych ze wszystkimi grupami dzieci i młodzieży szkolnej z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W bardzo przystępny i zrozumiały sposób przybliżył Pan policjant zasady bezpiecznego poruszania się po drodze pierwszej grupie uczniów z klas I-III. Przypomniał przy tym o konieczności przewożenia dzieci w specjalnych fotelikach i bezwzględnym zapinaniu pasów bezpieczeństwa oraz o korzyściach wynikających z noszenia odblaskowych elementów na ubraniach lub przy tornistrze.

A dla kolejnej grupy 3 i 4-ro letnich dzieci z Punktu Przedszkolnego oraz starszaków z klasy zerowej ten dzień będzie na pewno powodem wyboru w przyszłości zawodu policjanta.

Najpierw była zbiórka przed posesją szkoły pod okiem wychowawców. W równym, nieomalże bojowym szyku, w jaskrawo ubarwionych kamizelkach, czekały maluchy na Panią dyrektor Teresę Wierzchowską oraz gościa, który przypomniał najważniejsze zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Po wstępnej części praktycznej skierowali się wszyscy, sznureczkiem … za Panem policjantem, na plac szkolny, gdzie zaparkował wyjątkowy samochód – specjalny wóz policyjny dostosowany do podejmowania czynności ratowniczych w razie zaistnienia wypadku drogowego. Przedszkolaki z ogromnym zaciekawieniem wchodziły do wnętrza ambulansu, oglądały jego wyposażenie. Zadawały przy tym mnóstwo pytań i, o dziwo, wcale nie bały się, na ogół groźnego policjanta. Każdy chociaż przez krótką chwilę chciał z nim porozmawiać i był bardzo aktywnym uczestnikiem spotkania, co potwierdza zgromadzona dokumentacja fotograficzna.

Pouczające zajęcia odbyły się także z najstarszymi uczniami klas IV-VI, którzy po skierowanej do nich prelekcji, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami, wykazywali duże zainteresowanie nie tylko tematyką BRD, ale też posiadaną przez Pana aspiranta bronią. Poza tym szczegółowe pytania dotyczyły uzyskiwania karty rowerowej i sposobów postępowania w trudnych sytuacjach związanych z pełnieniem policyjnej służby w tzw. „drogówce”.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Panu M. Jeruzalskiemu za tak cenne spotkanie, które jest ogromnym wsparciem pedagogicznym w całościowym procesie kształcenia komunikacyjnego dzieci i młodzieży szkolnej i zapewnieniu im szeroko pojętego bezpieczeństwa. Dzięki takim inicjatywom uczniowie będą zwracali większą uwagę na jazdę sprawnymi odpowiednio wyposażonymi rowerami oraz na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego dotyczących pieszych i rowerzystów. Będą bardziej szanowali pracę policjanta, którego nie należy się bać, ale traktować go jako przyjaciela, udzielającego stosownego wsparcia i pomocy.

Zofia Szczuchniak

zarejestruj się

MOBILNY SYSTEM INFORMACJI SISMS

GMINY ULAN-MAJORAT

ULOTKA do pobrania

Urząd Gminy Ulan-Majorat

Ulan-Majorat 57
21-307 Ulan-Majorat
tel./fax: 83 3518069
e-mail: ug@ulanmajorat.pl

Zegar

  • :
  • :

Kalendarz

październik 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zobacz również

newsletter

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.