Logo Gmina Ulan-Majorat

News

News zdjęcie id 700

ODSŁONIĘCIE TABLICY PAMIĄTKOWEJ POŚWIĘCONEJ ROTMISTRZOWI WINCENTEMU ZAWADZKIEMU

26.06.2018

Uroczystość odbyła się w dniu 24 czerwca 2018 r. w Skrzyszewie – miejscowości, w której się urodził i wychował. Jako żołnierz i oficer Wojska Polskiego walczył w wojnie z bolszewikami w 1920 roku, następnie w kampanii wrześniowej 1939 r. Był oficerem 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich, w którym dowodził szwadronem ciężkich karabinów maszynowych. Brał udział w zwycięskiej szarży polskiej kawalerii pod Krasnobrodem pod koniec września 1939 r. Po powrocie do Skrzyszewa wstąpił do Armii Krajowej i brał udział w tworzeniu na tym terenie struktur państwa podziemnego. Rotmistrz Zawadzki ps. „Wiktor” został aresztowany przez gestapo i oddał swe życie za Ojczyznę. Był niezłomny i wierny ideałom do końca. W swoim życiu kierował się wartościami wyniesionymi z domu rodzinnego, przepełnionymi patriotyzmem, umiłowaniem Ojczyzny, która była dlań wartością nadrzędną, dla której warto walczyć do ostatniej kropli krwi. Na symbolicznej mogile na cmentarzu parafialnym w Zarzecu Ulańskim, bowiem miejsce spoczynku Wincentego Zawadzkiego nie jest znane, kwiaty złożyli: Jarosław Koczkodaj – Wójt Gminy Ulan-Majorat, Leszek Lipiński – Przewodniczący Rady Gminy oraz delegacja Radzyńskiego Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. rtm. Wincentego Zawadzkiego. W imieniu rodziny kwiaty złożył wnuk rotmistrza Marek Zawadzki. Uroczystą Mszą Świętą w miejscowej kaplicy koncelebrowaną przez ks. kanonika Stanisława Sierakowskiego i ks. Krzysztofa Pawłowskiego – proboszcza parafii Ulan, rozpoczęto uroczystości związane z upamiętnieniem naszego Rodaka. 

Po mszy miał miejsce uroczysty przemarsz uczestników spod kaplicy do głównego miejsca uroczystości – świetlicy w Skrzyszewie. Brały w nim udział, obok zaproszonych gości i mieszkańców Skrzyszewa, poczty sztandarowe, a także członkowie Radzyńskiego Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. rtm. Wincentego Zawadzkiego oraz Roztoczańskiej Straży Ochrony Przyrody im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Widok kawalerzystów na koniach ubranych w mundury z czasów II Rzeczypospolitej, z proporczykami i sztandarem, robił niesamowite wrażenie. 

Odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonali: Jarosław Koczkodaj – wójt, Piotr Zalewski – sołtys Skrzyszewa, Kamil Kubaczyński – komendant Radzyńskiego Stowarzyszenia Kawaleryjskiego oraz Marek Zawadzki – wnuk rotmistrza. Akt odsłonięcia tablicy i złożenia pod nią kwiatów miał piękną i wzruszającą oprawę w postaci asysty kawalerzystów, z zachowaniem elementów ceremoniału wojskowego. Tablicę pamiątkową poświęcił ks. Krzysztof Pawłowski. 

Przemówienie okolicznościowe wygłosił Wójt Jarosław Koczkodaj. Serdecznie witając rodzinę oraz zgromadzonych gości stwierdził, iż postać rotmistrza i jego droga życiowa jest wzorem do naśladowania dla wszystkich mieszkańców Gminy. Jednocześnie czasy, w których żył powinny być przestrogą dla wszystkich pokoleń. To upamiętnienie świadczy o tym, że nasza gmina nie jest białą plamą na mapie historii Polski. Głos zabrali również dr Mariusz Sawa – przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, dr Krzysztof Czubaszek – historyk, Kamil Kubaczyński oraz Anna Sklińska – przedstawicielka rodziny Zawadzkich. Życiorys rtm. Wincentego Zawadzkiego odczytał wnuk Marek Zawadzki. 

Zwieńczeniem oficjalnej części uroczystości była inscenizacja artystyczno-historyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Kępkach. 
 

 

 

zarejestruj się

MOBILNY SYSTEM INFORMACJI SISMS

GMINY ULAN-MAJORAT

ULOTKA do pobrania

Urząd Gminy Ulan-Majorat

Ulan-Majorat 57
21-307 Ulan-Majorat
tel./fax: 83 3518069
e-mail: ug@ulanmajorat.pl

Zegar

  • :
  • :

Kalendarz

październik 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

wersja językowa

Zobacz również

newsletter

Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.